UHE1E102MHD3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 719
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 1.634
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 489
Chemi-Con
In Stock: 283
Chemi-Con
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHE1E102MHD3
DigiKey Part Number
493-1559-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE1E102MHD3
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHE1E102MHD3 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.455 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.94 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
42 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C