UHD0J331MED1TA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 73
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 803
Datasheet
In Stock: 1.753
In Stock: 807
In Stock: 17
Rubycon
In Stock: 1.360
Rubycon
In Stock: 983
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Chinsan (Elite)
KEMET
KEMET
330 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UHD0J331MED1TA
DigiKey Part Number
UHD0J331MED1TA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHD0J331MED1TA
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHD0J331MED1TA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
283.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
405 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
130 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C