UFW2A010MDD
DigiKey Part Number
493-15161-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFW2A010MDD
Description
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
1 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UFW2A010MDD Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
21 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
42 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C