UFG2A220MPM1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 477
Datasheet
In Stock: 21
Parametric Equivalent
In Stock: 1.990
Parametric Equivalent
In Stock: 382
In Stock: 10
Würth Elektronik
In Stock: 678
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UFG2A220MPM1TD
DigiKey Part Number
493-10871-1-ND - Cut Tape (CT)
493-10871-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFG2A220MPM1TD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UFG2A220MPM1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
220 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C