UFG1J330MPM1TA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 933
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1.980
Datasheet
In Stock: 988
In Stock: 1.436
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 956
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
UFG1J330MPM1TA
DigiKey Part Number
UFG1J330MPM1TA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFG1J330MPM1TA
Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UFG1J330MPM1TA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C