UFG1H330MPM1TD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 35
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 685
Datasheet
In Stock: 1.695
In Stock: 1.527
In Stock: 870
In Stock: 852
In Stock: 650
In Stock: 673
Würth Elektronik
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UFG1H330MPM1TD
DigiKey Part Number
493-10926-1-ND - Cut Tape (CT)
493-10926-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UFG1H330MPM1TD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UFG1H330MPM1TD Models
Ripple Current @ Low Frequency
93 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
186 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C