UEP1H471MHD
DigiKey Part Number
UEP1H471MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UEP1H471MHD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UEP1H471MHD Models
Category
Polarization
Bi-Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
590 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
885 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C