UCZ1V102MNQ1MS
DigiKey Part Number
493-13961-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-13961-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13961-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCZ1V102MNQ1MS
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 47mOhm @ 100kHz 3500 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
UCZ1V102MNQ1MS Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
2.4 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
47mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3500 Hrs @ 125°C