UCZ1K271MNQ1MS
DigiKey Part Number
493-13957-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-13957-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13957-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCZ1K271MNQ1MS
Description
CAP ALUM 270UF 20% 80V SMD
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 190mOhm @ 100kHz 3500 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
UCZ1K271MNQ1MS Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
500 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
1 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
80 V
Surface Mount Land Size
0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
190mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3500 Hrs @ 125°C