UCZ1K100MCL1GS
DigiKey Part Number
493-7040-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-7040-1-ND - Cut Tape (CT)
493-7040-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCZ1K100MCL1GS
Description
CAP ALUM 10UF 20% 80V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 750mOhm 3000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
UCZ1K100MCL1GS Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Ratings
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
80 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
750mOhm
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C