UCZ1J220MCL1GS
DigiKey Part Number
493-7035-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-7035-1-ND - Cut Tape (CT)
493-7035-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCZ1J220MCL1GS
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 700mOhm 3000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
UCZ1J220MCL1GS Models
Category
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
50 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
100 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C