UCZ1E102MNQ1MS
DigiKey Part Number
493-13935-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-13935-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13935-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCZ1E102MNQ1MS
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCZ1E102MNQ1MS Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
850 mA @ 120 Hz
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C