UCYW6220MHD
DigiKey Part Number
493-6981-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCYW6220MHD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 420V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCYW6220MHD Models
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
285 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
570 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C