UCYW6121MHD
DigiKey Part Number
493-6897-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCYW6121MHD
Description
CAP ALUM 120UF 20% 420V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 µF 420 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCYW6121MHD Models
Mfr
Ratings
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
930 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.86 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
420 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C