UCY2H330MHD
DigiKey Part Number
493-6920-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2H330MHD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 500V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCY2H330MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
350 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
700 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C