UCY2G390MHD
DigiKey Part Number
493-5469-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2G390MHD
Description
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCY2G390MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
465 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
930 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C