UCY2D181MHD3TN
DigiKey Part Number
493-13305-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13305-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2D181MHD3TN
Description
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCY2D181MHD3TN Models
Ripple Current @ Low Frequency
910 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.82 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C