UCY2C331MHD
DigiKey Part Number
493-5447-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2C331MHD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCY2C331MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.51 A @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.02 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C