UCS2V330MHD
DigiKey Part Number
493-14943-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCS2V330MHD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCS2V330MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
900 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C