UCS2V101MHD1CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 1.117
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
In Stock: 732
Datasheet
In Stock: 393
Chemi-Con
In Stock: 68
Chemi-Con
In Stock: 552
Image for UCS2V101MHD1CT is not available
UCS2V101MHD1CT
DigiKey Part Number
UCS2V101MHD1CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCS2V101MHD1CT
Description
CAP ALUM 350V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
787.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.575 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C