UCN1V331MCL1GS
DigiKey Part Number
UCN1V331MCL1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-UCN1V331MCL1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-UCN1V331MCL1GSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCN1V331MCL1GS
Description
35V 330F CHIP 10MM OR LESS CHIP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 300mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
270 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C