UCD1V471MNQ1ZD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 410
Datasheet
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UCD1V471MNQ1ZD
DigiKey Part Number
UCD1V471MNQ1ZD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCD1V471MNQ1ZD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
UCD1V471MNQ1ZD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
550 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C