UCD1J221MNS1MS
DigiKey Part Number
UCD1J221MNS1TR-ND - Tape & Reel (TR)
493-UCD1J221MNS1MSCT-ND - Cut Tape (CT)
493-UCD1J221MNS1MSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCD1J221MNS1MS
Description
CAPACITOR
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
400 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
800 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
160 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C