UBW1V471MHD1TO
DigiKey Part Number
493-13182-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13182-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBW1V471MHD1TO
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 135°C
EDA/CAD Models
UBW1V471MHD1TO Models
Ripple Current @ Low Frequency
665 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.33 A @ 100 kHz
Impedance
58 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 135°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C