UBT1K471MNDDCTCC
DigiKey Part Number
493-14668-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBT1K471MNDDCTCC
Description
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
UBT1K471MNDDCTCC Models
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.5 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
110 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
1.004" (25.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C