UBT1K330MPD8
DigiKey Part Number
UBT1K330MPD8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBT1K330MPD8
Description
CAP ALUM 33UF 20% 80V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
UBT1K330MPD8 Models
Ripple Current @ Low Frequency
240 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
480 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
800 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C