TVX1V471MCD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 2.947
Datasheet
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
TVX1V471MCD
DigiKey Part Number
493-13379-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TVX1V471MCD
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V AXIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TVX1V471MCD Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
610 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
915 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia x 1.102" L (10.00mm x 28.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V