TVX1H330MAD
DigiKey Part Number
493-16278-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TVX1H330MAD
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V AXIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TVX1H330MAD Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
110 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
220 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia x 0.669" L (6.30mm x 17.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
50 V