RL81V101MDN1PX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 9.880
Datasheet
100 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 25mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
RL81V101MDN1PX
DigiKey Part Number
RL81V101MDN1PX-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL81V101MDN1PX
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 35V TH
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RL81V101MDN1PX Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm