RL81C221MDN1KX
DigiKey Part Number
493-4026-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4026-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL81C221MDN1KX
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 16V TH
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 12mOhm 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
RL81C221MDN1KX Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
500 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
5 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm