RDS1C560MCNAHFGS
DigiKey Part Number
RDS1C560MCNAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDS1C560MCNAHFGS
Description
CAP ALUM POLY 56UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 23mOhm 3000 Hrs @ 125°C
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4.5 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
56 µF
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
23mOhm