QYX1H222KTP1FD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 4.807
Datasheet
2200 pF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
QYX1H222KTP1FD
DigiKey Part Number
493-14380-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QYX1H222KTP1FD
Description
CAP FILM 2200PF 10% 50VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
QYX1H222KTP1FD Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.118" W (5.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
50V