QYX1H222JTP
DigiKey Part Number
493-3447-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QYX1H222JTP
Description
CAP FILM 2200PF 5% 50VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF Film Capacitor 50V Polyester Radial
EDA/CAD Models
QYX1H222JTP Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.217" L x 0.118" W (5.50mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Voltage Rating - DC
50V