QYX1H153KTP
DigiKey Part Number
493-3391-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QYX1H153KTP
Description
CAP FILM 0.015UF 10% 50VDC RAD
Customer Reference
Detailed Description
0.015 µF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QYX1H153KTP Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Voltage Rating - DC
50V