QXP2J223JRP7FL
DigiKey Part Number
QXP2J223JRP7FL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QXP2J223JRP7FL
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF Film Capacitor 200V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QXP2J223JRP7FL Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.630" L x 0.268" W (16.00mm x 6.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.661" (16.80mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)
Voltage Rating - DC
630V