QXP2E335KRP7FX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 66
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
QXP2E335KRP7FX
DigiKey Part Number
QXP2E335KRP7FX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QXP2E335KRP7FX
Description
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
QXP2E335KRP7FX Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.571" W (31.50mm x 14.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.197" (30.40mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
125V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
250V