QXP2E225JRPT
DigiKey Part Number
QXP2E225JRPT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QXP2E225JRPT
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 125V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QXP2E225JRPT Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.496" W (31.50mm x 12.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.921" (23.40mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
125V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
250V