QXL2E474KTPT
DigiKey Part Number
493-3628-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QXL2E474KTPT
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 250VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QXL2E474KTPT Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.004" L x 0.370" W (25.50mm x 9.40mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.776" (19.70mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
250V