QXL2E223KTPT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 427
Datasheet
0.022 µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
QXL2E223KTPT
DigiKey Part Number
493-3620-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QXL2E223KTPT
Description
CAP FILM 0.022UF 10% 250VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
QXL2E223KTPT Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.531" L x 0.201" W (13.50mm x 5.10mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.484" (12.30mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
250V