QXK2J474KTP7ZHFX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
QXK2J474KTP7ZHFX
DigiKey Part Number
QXK2J474K7ZHFX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QXK2J474KTP7ZHFX
Description
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC RAD
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
QXK2J474KTP7ZHFX Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.220" L x 0.445" W (31.00mm x 11.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.992" (25.20mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
630V