QXK2J104KTPTZH
DigiKey Part Number
493-3588-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QXK2J104KTPTZH
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
QXK2J104KTPTZH Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.807" L x 0.307" W (20.50mm x 7.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.614" (15.60mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.689" (17.50mm)
Voltage Rating - DC
630V