QXK2G473JTP7FJ
DigiKey Part Number
QXK2G473JTP7FJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QXK2G473JTP7FJ
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QXK2G473JTP7FJ Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.531" L x 0.185" W (13.50mm x 4.70mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.583" (14.80mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
400V