QXK2E225JTPTZH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1.433
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
In Stock: 630
KEMET
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
QXK2E225JTPTZH
DigiKey Part Number
QXK2E225JTPTZH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QXK2E225JTPTZH
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 250VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 125V 250V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
QXK2E225JTPTZH Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.780" (19.80mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
125V
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - DC
250V