PLF0E561MCO1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 3.108
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 388
Parametric Equivalent
Chemi-Con
560 µF 2.5 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 6mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
PLF0E561MCO1
DigiKey Part Number
493-3004-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLF0E561MCO1
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2.5V TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PLF0E561MCO1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Not For New Designs
Ripple Current @ High Frequency
4.8 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
560 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm