MHBS555100KJS
DigiKey Part Number
MHBS555100KJS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHBS555100KJS
Description
CAP FILM 10UF 10% 1KVDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MHBS555100KJS Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.3 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Lead Spacing
1.476" (37.50mm)