LNY2W562MSEG
DigiKey Part Number
493-9280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNY2W562MSEG
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Detailed Description
5600 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
17 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
23.8 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.126" (28.60mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.500" Dia (63.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
6.496" (165.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C