LNY2V332MSEF
DigiKey Part Number
493-9215-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNY2V332MSEF
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 350V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3300 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
13.8 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
19.32 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.134" (105.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C