LNY2V182MSEF
DigiKey Part Number
493-9211-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNY2V182MSEF
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SCREW
Detailed Description
1800 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
10 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
14 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.756" (70.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C