LNY2G822MSEH
DigiKey Part Number
493-9257-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNY2G822MSEH
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
Detailed Description
8200 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
21.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
29.68 A @ 10 kHz
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
5.906" (150.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C