LNX2W122MSEFBB is available for purchase but is not normally stocked.
Nichicon
In Stock: 14
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
LNX2W122MSEFBB
DigiKey Part Number
LNX2W122MSEFBB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LNX2W122MSEFBB
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW
Detailed Description
1200 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.58 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.866" (22.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.055" (103.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C